Happy Independence Day

Dün akşam Society of Illustrators’un “Savaşa Karşı Sanatçılar (Artists Against the War) Sergisi”ne katılan çalışmaların yer aldığı kitabın tanıtımının yapıldığı paneldeydim.

Irak Savaşı’nın devam ettiği 2008 yılında, içlerinde Milton Glaser, Seymour Chwast, Ralph Steadman, Guy Billout, Steve Brodner gibi usta çizerlerin yanında benden de bir çalışma istenmesi beni biraz heyecanlandırmıştı doğrusu. Aklıma daha önce konuyla ilgili Turkish Journal için yaptığım bir iş geldi. Fakat bir iki sorun vardı. İlki bu internet ortamı için hazırlanmış bir animasyondu ve nasıl sergileyecektim? Neyse ki bu işler için tasarlanmış bir monitörle bu sorun çözüldü. İkinci ve daha önemlisi ise çalışmamın konusuydu. Amerika’nın kendi bağımsızlık gününü kutlarken başka bir ülkeyi işgal etmesini eleştiriyordum. Ayrıca üzerimde hala çizerlerinin hapse atıldığı bir ülkeden gelmenin otokontrolü vardı ve burada da yabancıydım. Sonuçta çalışmam hem mesajı hem de sergideki tek animasyon olmasından dolayı ilgi odağı oldu. Bazı sanat okulllarından gelen öğrencilere onun hakkında bilgi verdim. Sergi bir çok eyaleti gezdi. Kimse beni sınır dışı etmedi (henüz).

Kitaptaki işim maalesef sergideki gibi hareketli değil. Hemen yanına eski başkanlardan Jimmy Carter’ın Irak Savaşı’yla ilgili bir sözü konmuş: “Bu savaş gurur ya da kibir, petrol zenginliğini kontrol etmenin ve bizim programlarımızı zorla yerleştirmenin arzusu tarafından motive edilmiştir.”

Panelin sonunda animasyonum perdeye yansıtılarak benim de görüşlerim alındı: “Savaşın olduğu Irak’la sınırı olan Türkiye’de doğdum. Ülkem, Körfez ve Irak Savaşı’dan derin olarak etkilendi. Çalışmamın esin kaynaklarından biri bölgeye yakın olan Adana şehrinde savaş sırasında gerçekleşen bir olay. O zaman düzenlenen bir film festivalinin açılış töreninde havai fişekler atılmıştı. Burada Amerikan askeri üssünün bulunmasından dolayı şehir tehdit altındaydı ve halk bunları bombardıman sanarak paniğe kapıldı. İronik olarak kutlamalar bir anda savaş korkusuna dönüştü. Bu ülkeye geldiğimde Bağımsızlık Günü’ndeki havai fişek gösterilerini de izledim. Bununla Irak’taki bombalamalar birleşince bu fikir doğdu.” (NY)

Artists Against the War-Underwood Books